Įžvalgos apie tvarią statybą

May, 24, 2018

2017 m. gruodžio mėn. Peikko kaip rėmėjas dalyvavo 5-ojoje tarptautinėje tvarių statybinių medžiagų konferencijoje, vykusioje Dubajuje, Jungtiniuose Arabų Emyratuose. Du pranešėjai, abu savo sričių ekspertai, pristatė Peikko sprendimus orientuotus į tvarią statybą. Jan Bujnak (paveikslėlis dešinėje) yra „Peikko Group“ mokslinių tyrimų ir plėtros vadovas. Ole Skjelmose (paveikslėlis kairėje) dirba architektu Danijos įmonėje GXN besispecializuojančioje Žaliųjų inovacijų srityje.

Gal galite trumpai papasakoti apie savo patirtį ir paskutiniu metu vykdomus projektus?

Jan Bujnak: „Nuo 2007 metų dirbu Peikko Grupės mokslinių tyrimų ir ekspertinės plėtros skyriuje. Per visą šį laiką dirbau su įvariais klausimais – produktų kūrimas ir vystymas, bandymai, projektavimo įrankių kūrimas, testavimas ir tobulinimas. Mūsų skyriaus tikslas – kurti naujus produktus ir tobulinti esamus tam, kad mūsų klientų statybos procesai taptų efektyvesni.“

Ole Skjelmose: „Pagrindinė mano veikla – projektavimas ir konsultavimas dėl DGNB sertifikavimo (red. Vokietijoje naudojama sertifikavimo sistema). Svarbiausia man yra tvarių sprendimų įgyvendinimas nepakenkiant tiek architektūros, tiek aplinkos kokybei. Šis dėmesio telkimas į tvarumo, funkcijos ir estetikos derinį jau buvo įvedrtintas keliais apdovanojimais juos taikant novatoriškuose projektuose. Vienas iš paskutinių mano projektų – „Žiedinis namas“ (angl. „Circle House“) Danijoje, kuris suprojektuotas taip, kad jį pastačius bet kada būtų galima išrinkti be jokių atliekų.

Kokias pagrindines tendencijas matote konstrukcijų sektoriuje ir statybų rinkoje?

JB: „Iki 2050 žmonių skaičius turėtų padvigubėti lyginant su šiadniena. Dėl šios priežasties turės būti sukurta dar geresnė infrastruktūra gyvenimui, darbui, laisvalaikiui ir bendravimui, kuri būtų prieinama sparčiai augančiai visuomenei. Tuo pačiu metu turimi gamtiniai ištekliai ir energijos kiekis išliks nepakitę. Todėl statybų pramonė turės skirti itin daug dėmesio didinant efektyvumą. Žinoma, bus svarbu ne tik statybų proceso efektyvumas ir greitis, bet ir viso pastato eksploatacijos ciklo valdymas, pradedant planavimu ir baigiant statinių nugriovimu ar pakartotiniu naudojimu.“

OS: “Tvarumas ir žiedinė ekonomika tampa stipriomis tendencijomis, ypač Skandinavijos šalyse. Nepaisant to, su dabartinėmis statybų technologijomis gana sunku realiai pritaikyti šias idėjas. Nėra jokių abejonių, kad surenkamasis gelžbetonis bus pagrindinis statybos metodas visame pasaulyje. Manau, kad pagrindinis statybų pramonės rūpestis efektyvus turimų statybinių medžiagų panaudojimas – greičiausiai mes surasime naujų medžiagų naudojimo būdų ir padarysime juos atsparesnius ir draugiškus aplinkai.“

Ką jums reiškia tvarios statybos sąvoka?

JB: „Kiekvienas statinys turi savo paskirtį ir numatytą eksploatacijos trukmę. Tvarumas yra kompleksinė sąvoka, tačiau ją galima suprasti taip, kad statinys yra suprojektuotas, pastatytas ir prižiūrimas taip, kad įgyvendintų iškeltus tikslus visu numatytu eksploatacijos metu, o gal ir ilgiau.“

OS: „Tvari statyba reiškia sugebėjimą sėkmingai eksploatuoti pastatą ilgesnį laiką tuo pačiu pakartotinai panaudojant ar utilizuojant statybines medžiagas, o ne iš jų išgaunant žemesnės kokybės gaminius. Naudojamos medžiagos turi būti kuo draugiškesnės aplinkai ir neturėti tokių priedų kaip pavyzdžiui pavojingos cheminės medžiagos. Į tvarumo sąvoką taip pat galima įtraukti statybų greitį, konstrukcijos efektyvumą bei ilgą pastato gyvavimo ciklą.“

Kodėl statybų sektoriui svarbu tvarumas?

JB: “Tam, kad statyba būtų iš tiesų tvari, ji turi atitikti ne tik dabartinius reikalavimus, bet ir tuos, kurie bus ateityje. Daugelis Peikko produktų yra sukurti ir pristatyti rinkai remiantis išsamiais tyrimais ir bandymais tam, kad sėkmingas jų panaudojimas būtų užtikrintas ir ateityje, todėl šiuo metu produktų panaudojimo galimybės gerokai viršija dabartinius poreikius. Dėka šio privalumo, dauguma Peikko produktų ateityje turėtų atitikti besikeičiančius reikalavimus ir standartus, kurie ateityje turėtų būti vis griežtesni.“

OS: „Šiuo metu apie 40% pasaulio energijos yra sunaudojama statybų sektoriaus reikmėms, tad kad ir ką bedarytume, tai turės didelės įtakos ateičiai.  Nors viena ekologiškiausių statybinių medžiagų galima laikyti medieną, bet su betonu galima statyti greičiau ir projektuoti aukštesnius pastatus. Naudojant tinkamai betonas net gali konkuruoti su medžio konstrukcijomis tvarumo srityje.“

Kokie Peikko sprendimai, jūsų nuomone, gali padėti statybos tvarumo ir kaip?

JB: „Peikko stiprioji pusė yra tai, kad turime tiek tvirtus techninius pagrindus, tiek stiprią poziciją pasaulinėje statybų rinkoje. Tai suteikia mums galimybę greitai perprasti specifinius skirtingų rinkų poreikius ir parengti techninius sprendimus, atitinkančius šiuos poreikius. Pavyzdžiui, pirmasis produktas, kurį Peikko sukūrė prieš maždaug 50 metų yra įstrižasis ryšys PD. Jis buvo sukurtas Šiaurės Europoje, kad būtų galima naudoti izoliuotose betoninėse plokštėse, kurios ilgą ir šaltą žiemą užtikrina pastatų šiluminę izoliaciją. Panašios plokštės gali būti naudojamos ir tose šalyse, kuriose klimato sąlygos itin stipriai kinta, pavyzdžiui, Artimuosiuose Rytuose. Jie atlieka tą pačią izoliavimo funkciją ir suteikia komforto pastate esantiems žmonėms, nesvarbu ar sulaikant didelį karštį ar šaltį.

Taip pat Peikko yra pamatų vėjo turbinų įrengimui lyderis Skandinavijos šalyse. Teikdami patikimą ir ekonomišką sprendimą, Peikko gali prisidėti prie tvarios energetikos kūrimo.

Vienas iš žinomiausių Peikko sprendimų - DELTABEAM® sijos suteikia galimybę kurti įvairių formų atviras erdves, o tai leidžia pastato gyvavimo laikotarpiu keisti ne tik erdvių išplanavimą, bet ir pastato funkciją. Tai gali net ir prailginti pastato eksploatavimo laiką.

OS: “Sienų padai SUMO® gali būti naudojami galvojant apie pastato išmontavimą. Bet kuriuo atveju, dauguma (jei ne visi) Peikko sprendimai yra orientuoti į tvarumą, nes jo siekiant svarbu ir statybų efektyvumas ir greitis. Peikko gaminiai mažina darbo valandų skaičių statybų metu, o gamyba ir sandėliavimas paskirstyti regionais užtikrina greita pristatymą bei sumažina transporto sukeliamą užterštumą. Žinoma, pasiekti geriausią rezultatą galima tik tuomet, kai visi tiekėjai ir suinteresuotos šalys vieningai siekia tvarumo.“

Share