Statybos darbų vadovas Jussi Lahti (SRV Construction Ltd.) daugelį metų dirba Suomijoje su projektais įgyvendinamais žiemą. Jis turi tvirtą nuomonę šia tema ir niekada nelaukia žiemos.
“Manau, kad reiktų vengti statybų žiemą. Tai sudėtinga bet kuriame projekto etape“.
Bet realybė tokia, kad daugelyje pasaulio valstybių žiema trunka ir iki 6 mėnesių, todėl statybos žiemą yra neišvengiamos.
Taigi štai, kokius patarimus duoda J. Lahti, kurie padės įveikti žiemą ir pasiekti nepriekaištingų rezultatų.
1. Saugokite viską nuo sniego ir neleiskite niekam užšalti
Skamba paprastai, bet iš tiesų, tai yra viena iš kritinių klaidų.
Jeigu iškastas plotas užšąla, tą plotą reikia sušildyti, nes betonas negali būti montuojamas į užšalusį gruntą. Tai daug kainuoja.
“Statybinių medžiagų ir konstrukcijų laikymas taip, kad jos neužšaltų, gali iškelti statybų išlaidas net iki 20%, lyginant su vasara.”
Specialistas pateikia pavyzdį, kas nutiko prieš kelerius metus, kai tiekimo vietoje negalėjo būti naudojamas centralizuotas šildymas, kaip planuota.
„Turėjome išsinuomoti tris papildomus šildymo konteinerius, kurie nulėmė didžiulę, neplanuotą skylę biudžete“, - prisimena jis.
2. Pasirinkite tinkamą statybų metodą
Tiek surenkamojo, tiek monolitinio gelžbetonio konstrukcijos turi savo pliusų ir minusų. J. Lahti negali įvardinti aiškaus favorito.
“Žinoma, statybų procesas su surenkamuoju gelžbetoniu yra greitesnis ir galima užtikrinti didesnius tarpatramius, Bet turiu pripažinti, man labai patinka šviežio betono kvapas ryte. Taip pat betono liejimas visada yra vyriškas darbas,“ – juokiasi statybos darbų vadovas.
Tiesa, jis iš karto primena, kad dirbant su monolitiniu gelžbetoniu, statybų kaina žiemos metu visada išauga.
“Lyginant su vasara, liejant betonas turi būti daug šiltesnis. Jo temperatūra turi būti bent 35 °C. Betonas turi būti didesnės stiprumo klasės, kad stingimas vyktų greičiau, taip pat būtinas nuolatinis šildymas, kad būtų išvengta užšalimo,“ – teigia J. Lahti.
Jeigu betonas užšąla dar nepasiekęs atitinkamo stiprumo gniuždymui, jis gali netekti iki 50% galutinės jėgos.
3. Kas naudojama sujungimams
"Jeigu sijų konstrukcijose naudojami "Gerber" jungimo mazgai, tai reiškia, kad sija visuomet praeina tarp apatinės ir viršutinės kolonos. Toks mazgas reikalauja nedidelio skiedinio kiekio, kaip ir sienų jungtys."
J. Lahti sako, kad dirbant su kiaurymėtosiomis perdangos plokštėmis turite įsitikinti, kad vandens nubėgimo skylės nėra užsikimšusios - kitaip ištirpęs vanduo gali užpildyti plokštę ir ją užšaldyti.
“To tikrai nenorėsite taisyti.”
4. Klausykite žmonių dirbančių statybų aikštelėje
Galiausiai J. Lahti turi nemokamą patarimą visiems dalyvaujantiems projektavime ir statybų planavime sėdint šiltame biure.
“Klausykite žmonių, kurie dirba statybų aikštelėje. Atsižvelgdami į jų patirtį, galite išvengti daugelio žiemos spąstų.“